Automatyka dla przemysłu

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktory jednofazowe.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane układy napędowe zbudowane głównie z silnika i przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w wielu zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, zatem zawsze powstaje pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak hamulce lub sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na żmudne obliczenia i testy poszczególnych układów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do znacznych, umiarkowanych albo niewielkich obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych wariantów silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), dzieli się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł lub logistyka, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak m.in linie produkcyjne, dachy ruchome, podnośniki czy wirniki. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, że ilość możliwych zestawów, które obecnie mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, ale właściwie w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]