Automatyka dla przemysłu

Falowniki

W celu efektywnego użytkowania przemiennika, musimy wybrać właściwą wersję. Mimo, że czytelnikom średnio obytym w tym temacie może to wydać się trudnym wyzwaniem, kiedy nie zapomnimy o paru poradach, nie sprawi to dużych problemów. Na które parametry więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Jakie urządzenia będą zasilać falowniki?

Najistotniejszy jest dobór przemiennika właściwego dla danej aplikacji. W przypadku niewielkich silników, sprawdzą się i falowniki o małej mocy, jednak do napędzania urządzeń takich jak instalacje fabryczne zaleca się wybierać przemienniki o większej mocy.

Jak mają być zasilane falowniki?

Informacje o tym, jakiego zasilania potrzebuje konkretny silnik znajdują się na zamontowanej na nim tabliczce znamionowej. Niektóre z nich pracują tylko z zasilaniem jednofazowym, w przypadku innych zaś mamy możliwość zastosowania różnych typów przemienników.

Unikaj nieznanych falowników

Sprawność przemienników ma wpływa nie tylko na efektywność napędzanej za ich pomocą instalacji, ale również bezpieczeństwo pracujących przy niej użytkowników. Dlatego wybierając je powinniśmy sprawdzić, jaką opinią cieszą się falowniki określonego producenta – zazwyczaj jest świadectwem efektywności tych produktów.

Nie tylko falowniki

Praca falowników okaże się o wiele efektywniejsza, jeśli wyposażymy je w odpowiednie dodatki. Najważniejsze są niewątpliwie enkodery, które umożliwiają dokładnie określić szybkość obrotową osi. Warto także dokupić sterowniki, ułatwiające obsługę falowników.