Automatyka dla przemysłu

Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

Potrzebujesz zamówić silnik DC? Skieruj się na ten adres.

Sporo maszyn, których używamy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Malutkie bądź olbrzymie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak pracują te silniki.

Co wypada wiedzieć o silnikach elektrycznych DC?

Zadaniem silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomalże 200 lat i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, następnie rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnorodnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX w., jak między innymi Thomas Edison, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki DC złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego statora, wirnika, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj na co dzień stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie z uwagi na brak tej często ulegającej awarii części, są uważane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za swoją niezawodność, a także cichą pracę.

Gdzie używa się silników prądu stałego?

Powiedzieć, że silniki DC są stosowane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są modułem samochodów oraz pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne damy także naszym potomkom. Takie silniki użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu branżach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż to one napędzają modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniki DC wykorzystują również miłośnicy elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niskiej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych bądź z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od najlepszych marek.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]