Finanse, rachunkowość

Kiedy zdecydować się na faktoring?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które stosują odroczone czasy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to również najlepsze wyjście dla firm poszukujących nowych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O czym powinny wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę finansowania? Jak ustrzec się ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co zyskamy?

Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem różnych rodzajów umów, a wykup należności będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli spółki. Poza tym zobowiązuje się zapewnić mu także pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo finansowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce rzutują postanowienia prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Faktoring dla biznesu – jak wybrać ofertę?

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring są niekiedy bardzo zróżnicowane. Aby uniknąć błędów, których efektem mogą okazać się duże problemy, należy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne okażą się wtedy specjalne umiejętności, których często zwyczajnie nie posiadamy. Z tego powodu wybór faktoringu powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak wybrać bank, jaki zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, iż dzięki niemu unikniemy strat.