kurs franka szwajcarskiego
Finanse, rachunkowość

Kilka informacji o franku szwajcarskim i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

O franku większość Polaków wie niedużo, zasadniczo zaledwie to, że to ta waluta, w której mnóstwo rodzin zaciągnęło w przeszłości kredyty, które obecnie spłacają z problemami. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest całkiem ciekawa.

Waluta znana ze swojej wyjątkowej stabilności – frank szwajcarski

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak funt szterling, euro i dolar, frank szwajcarski jest uważany za jedną z kluczowych walut w dzisiejszym świecie. Jednak nie był to pierwszy pieniądz, który funkcjonował w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w połowie XIX w. i zastąpił kilka miejscowe waluty, które uprzednio używano w szwajcarskich kantonach. Przez blisko dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej wyjątkowej stabilności, unikając między innymi destabilizacji w czasach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej urzekających walut na świecie. Seria banknotów emitowana od połowy 90-tych wyróżnia się bajeczną kolorystyką oraz niecodzienną pionową orientacją grafiki. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru sztuki (np. Sophie Taeuber-Arp, Arthura Honeggera czy Jacoba Burckhardta), a nie jak na ogół bywa – wizerunki działaczy politycznych, wojskowych czy królów. Z kolei motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są natura, Ziemia oraz nauka.

Jak znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nieprzerwanie cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, jednak jego kurs monitorują też bacznie osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. Aby znaleźć aktualny kurs franka szwajcarskiego, zalecamy odwiedzać na stronę kantoru online, gdzie kurs tej waluty aktualizowany jest w parusekundowych odstępach. Tu można także prześledzić wahania wartości franka w dowolnie określonym okresie. Jest to funkcja potrzebna inwestorom planującym swoje następne kroki oraz frankowiczom oczekującym na korzystny moment, by wymienić walutę przed spłatą kolejnej raty pożyczki.

Nasze dane teleadresowe:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]