złota moneta bulionowa, złoto bulionowe
Finanse, rachunkowość

Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na kilka sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Inną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w każdym zakątku globu

Monety ze złota kojarzą się na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to złote czy z innych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie kapitału, co sprawia, iż ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są emituje się w seriach tematycznych bądź w związku z znaczącymi wydarzeniami, więc ich design niezmiernie rzadko jest modyfikowany. Zazwyczaj złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie datą bicia. Istotne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje waga oraz próba wykorzystanego do ich wybicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, iż są znane w nawet najdalszych zakątkach świata, a ich odsprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, lecz mennice wypuszczają także monety o nominale 1/50 czy 1/4 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są przeważnie ze złota najwyższej próby, a więc .999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i w rezultacie redukcję możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o wadze czystego złota użytego do ich wybicia.

W ofercie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. austriackich Filharmoników Wiedeńskich, australijskiego Kangura czy wspomniane powyżej Krugerrandy.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]