Finanse, rachunkowość

Monety numizmatyczne – najpopularniejsze obiekty kolekcjonerskie

Szukasz monet kolekcjonerskich? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale też obiekt westchnień kolekcjonerów z całego świata. Numizmatyka, stanowiąca z początku sferą nauki analizującą monety, medale a później także papierowe banknoty, sukcesywnie przekształciła się w jedno z najpopularniejszych hobby. Wielu numizmatyków uważa z kolei zbieranie monet jako formę lokaty pieniędzy w dobra, mogące w przyszłości dać niezłe profity. Perfekcyjnie korzystają z tego małe i duże mennice, corocznie emitujące dziesiątki tysięcy ciekawych złotych oraz srebrnych monet okolicznościowych.

Po co zbiera się numizmaty?

Bodźców, dla których osoby zbierają banknoty i monety może być dużo. Jedni interesują się środkami płatniczymi, w następstwie tego kolekcjonują pieniądze przeróżnych państw. Inni skupiają się na numizmatach emitowanych w związku ze zbliżającą się rocznicą znaczącego wydarzenia historycznego lub narodzin czy też śmierci cenionej osobistości ze świata polityki albo nauki. Trzecia grupa szukają monet, których design prezentuje sprecyzowany motyw, np. związany z przyrodą bądź kulturą. Jest niemniej jednak grupa kolekcjonerów, która nie szuka numizmatów wybijanych w pokaźnych nakładach z miedzi, mosiądzu i niklu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, zwłaszcza ze srebra oraz złota. Oczywiście, takie numizmaty już na dzień emisji są po wielokroć droższe aniżeli normalne monety okolicznościowe, jednakże należy mieć świadomość, że ich nabycie bywa doskonałą lokatą. Po latach cena złotych oraz srebrnych numizmatów nieraz dostrzegalnie wzrasta, nie tylko z powodu ograniczanej ilość konkretnego wzoru, ale też ze względu na realny wzrost wartości kruszcu, którego zostały one wybite.

Srebrne monety numizmatyczne emitowane przez Mennice Polską

Pasjonatom koncentrującym się zwłaszcza na numizmatach produkowanych nad Wisłą na pewno nie zabraknie interesujących eksponatów do zebrania. Raptem w minionych kilkunastu latach Mennica Polska wybiła takie monety jak przykładowo 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego oraz seria Wielcy polscy ekonomiści z podobiznami między innymi Mikołaja Kopernika i Stanisława Grabskiego. Większość polskich monet kolekcjonerskich to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich cena, zależnie od nakładu, wagi i rocznika emisji, waha się od 100 do około 250 złotych. Takie numizmaty zabezpieczone są zwykle kapslem albo sprzedawane w kasecie wraz z certyfikatem.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]