Finanse, rachunkowość

System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości o systemie SWIFT? Wejdź na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Pomimo, że praktycznie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z fundamentów efektywnego działania światowego rynku finansów.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny wykorzystywany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, SORBNET oraz Elixir.Na świecie działają też rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie jednego kraju.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]