Kosztowności Robienie zakupów

Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Więcej informacji o obrączkach Kraków

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest niezwykle emocjonującym dniem życia. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich lojalności, uczucia i zaangażowania są obrączki.

Obrączki ślubne – część obrzędu ślubu od XIII w.

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Niewielu wie natomiast, że mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele stuleci później. I choć uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyruszali na wojnę, jednakże obyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w wielu krajach, jak przykładowo w Meksyku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Egipcie albo w Czechach, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług niegdysiejszych przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki razem, jednak obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna ich kupować, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się delikatniejszą estetyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy stal) uosabiające potęgę miłości. Współcześnie do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są symbolem ufności wobec partnera. Rzecz jasna, są one też nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla małżonków cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]