Kosztowności

Topaz mistyczny w jubilerstwie

Skieruj się tu, aby kupić mystic topaz

Wspaniały wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat szczyci się wielkim uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że z pozoru nietrudno pomylić się, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem odpowiedniej technologii produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że topaz przybiera purpurowy kolor, błękitny zaś jest efektem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Szczególnie dobre efekty daje stosowanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go zatem do produkcji wisiorków, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda także na co dzień. Nie bez znaczenia jest także różnorodność barw, dzięki której łatwiej możemy wybrać biżuterię do swojego stroju.