Ochrona zdrowia

Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Uzupełnij swoją wiedzę o biopsji prostaty.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i rozmiarem kasztan. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zidentyfikować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany rakowe. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można bagatelizować ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Problemy z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności z erekcją oraz wytryskiem, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeważnie trwa około 30 minut. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy korzystanie z rozrusznika serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]