Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym zagadnieniem. Obecnie zaś, stosując nowoczesne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, że leczenie okaże się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, gdy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co lekarz może dostać się do głęboko zlokalizowanych warstw zęba. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Których?
Sprzęt do leczenia kanałowego
Oprócz sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, minimalizując prawie do zera ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie zabiegu oraz polepszenie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach jest ono fundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 lat. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeżeli będzie ono potrzebne, warto udać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w internecie.