Ochrona zdrowia

Przeciążenie, stan zapalny, choroby wewnętrzne – o źródłach bólu pleców

Po więcej szczegółów o bólu kręgosłupa lędźwiowego skieruj się tu

Powracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami pomału zaczyna być normalnością dla znacznej części społeczeństwa. Współcześnie jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko osoby w starszym wieku. Praca za biurkiem powiązana z znikomą aktywnością fizyczną skutkuje tym, iż bólu tego typu doznają coraz to młodsi ludzie.

Ból pleców to nie tylko następstwo nieprawidłowej postawy

Ból kręgosłupa może wynikać z szeregu źródeł. Jego odczuwanie przykładowo na wysokości klatki piersiowej nieraz powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też wskazywać na powstawanie schorzeń organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból między łopatkami, jak również ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni lub ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego zazwyczaj z przestawiania obiektów o sporej masie czy nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, ponieważ znika po odpoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Naturalnie ból pleców bywa też wynikiem rozlicznych stanów zapalnych czy obrażeń często tak błahych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero podczas rozmowy z lekarzem.

Ból pleców – jak mu zapobiegać?

Bólu pleców nie wolno ignorować i trzeba natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować rodzaj oraz przyczynę bólu, a następnie odeśle do właściwego lekarza specjalisty, który wybierze skuteczny kierunek terapii. Nie można jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup wypada dbać zawsze, również wtedy, gdy nie sprawiał na razie problemów. Dlatego specjaliści zalecają pamiętanie o poprawnej postawie, m.in. podczas pracy przy biurku, regularną aktywność fizyczną, jak również dbanie o odpowiednią wagę. Napięte mięśnie szyi czy pleców można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo przy użyciu urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami stymuluje krążenie limfy i krwi, a także wzmacnia mięśnie, co minimalizuje bóle przeciążeniowe.

Nasze dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]