Ochrona zdrowia

Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Zajrzyj tu po więcej informacji o urologu w Krakowie.

Badanie u urologa powoduje u pokaźnej grupy pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezwykle intymne, co sprawia, iż osoby, które odnotowały u siebie niepokojące symptomy choroby, często zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Jakie objawy są wskazaniem do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować wiele różnych objawów, które nierzadko są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same miną. Na które więc symptomy należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego udania się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany dotyczące moczu, czyli pojawienie się w nim krwi lub ropy, jego spienienie czy ciemniejsze zabarwienie, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy bywają także mniej wyraziste, przykładowo spuchnięcie stóp, ból podbrzusza bądź pleców oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, toteż panowie powinni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), wywołaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Wypada przy okazji odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Cystoskopia, leczenie wodniaka jądra i skomplikowane zabiegi – codzienność pracy urologa – wazektomia, leczenie wodniaka jądra i złożone zabiegi

Pacjenci na ogół przychodzą do gabinetu urologa celem konsultacji odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Urolodzy na co dzień wykonują też sporo skomplikowanych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]