Ochrona zdrowia

Zabiegi cross-linking i Topoguided – o leczeniu stożka rogówki

Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących Cross Linking? Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to choroba, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia oraz może być powodem kolejnych schorzeń oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach towarzyszy innym chorobom oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie ogniskuje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Około trzydziestego roku życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która, według niektórych teorii, ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność oraz miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się również na pieczenie oczu, czasem zdarza się też widzenie podwójne. Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We początkowej fazie wada jest niwelowana przy pomocy soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, z czasem jednak potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody cross linking i Topoguided

Korekcję stożka rogówki prowadzi się za pomocą rozmaitych zabiegów medycznych. Dzisiaj najskuteczniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie krótkowzroczności lub astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie likwiduje wadę wzroku.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]