Hobby, sport, rekreacja Robienie zakupów

Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Tu kupisz kantar skórzany

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą między oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do profilu i rozmiaru głowy zwierzęcia, jak również nie powodować u niego zadrapań. Jak więc dobrać najlepszy kantar? Na które jego atrybuty należy zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach odnajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane i skórzane. Te pierwsze, nazywane również halterami, są zalecane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo prawdziwym lub syntetycznym futrem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju znakomicie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i pasują m.in. do koni wielkopolskich, półkrwi arabskiej, fryzyjskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]