Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Sprawdź, gdzie kupić łańcuchy na koła

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, ciężarowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i jazdy po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]