filament do drukarki 3D, materiał do drukarek 3D
Robienie zakupów Technologie

Materiały do drukarek 3D – filamenty, żywice fotopolimerowe i inne

Firma CadXpert oferuje szeroki wybór materiałów do drukarek 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały te grupuje się na 4 typy:
– PolyJet – utwardzane za pomocą światła UV ciekłe żywice fotopolimerowe,
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy,
– SLA – żywice fotopolimerowe o rozmaitych cechach, które utwardza się z użyciem,
– FDM (skrót fused deposition modeling) – warstwy ciekłych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Wydzielamy tu 2 podkategorie: FDM do ekspresowego tworzenia prototypów z ekonomicznych termoplastów oraz przemysłowe FDM służące do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów.

Filament – ogólnodostępny oraz nietoksyczny materiał do druku 3D

Filament to tworzywo używane w drukarkach 3D działających w technologii FDM. Ta technologia druku oraz materiał są stosowane do seryjnej produkcji, jak również do błyskawicznego prototypowania z prostych do modelowania surowców oraz testowania funkcjonalnego. Które filamenty są zwykle wykorzystywane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po proste do modelowania PLA (poliestry alifatyczne), materiały inżynieryjne (między innymi te niepodatne na pękanie) bądź wyróżniające się specjalnymi właściwościami (przykładowo niepalnością). Technologia druku FDM dorównuje wydrukom uzyskanym za pomocą pozostałych metod, czyli wtrysku czy termoformowania. Istotne atuty filamentów to rozsądna cena idąca w parze z dobrą jakością druku 3D, duża dostępność, jak również ekologiczny sposób ich produkcji (czysty a przy tym nietoksyczny, dlatego wytworzone z jego pomocą prototypy można stosować np. w biurach).
W asortymencie firmy CadXpert w technologii FDM znajdziemy filamenty:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Pozostałe materiały do drukarek 3D – przeznaczenie fotopolimerów

Nie licząc filamentów, CadXpert oferuje również inne materiały do drukarek 3D. W stereolitografii (inaczej technologii SLA) są to m.in. materiały:
– stomatologiczne,
– standardowe,
– odlewnicze,
– inżynieryjne.
Jakie przeznaczenie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserowo? Całkiem szerokie. Przeważnie korzystamy z niej w przemyśle i branży medycznej do trójwymiarowego wydruku modeli koncepcyjnych oraz prototypów, jak również wszelkich detali, w których chcemy uzyskać efekt wygładzonej powłoki.
Natomiast materiały dedykowane dla technologii Polyjet to m.in.:
– żywice imitujące właściwości polipropylenu,
– medyczne,
– gumopodobne.
PolyJet jest uznawana za niezwykle dokładną i kompleksową technologię drukowania w 3D. Płynne żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie przy pomocy światła ultrafioletowego. Dzięki swoim właściwościom korzysta się z nich przede wszystkim do sporządzania prototypów koncepcyjnych, anatomicznych, odwzorowujących wyrób końcowy czy inżynieryjnych. Z tego materiału wytwarzane są również obudowy, opakowania i inne produkty użytkowe.

Nasze dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]