Robienie zakupów Tematyka żywnościowa

Skąd pochodzą kiszone przetwory z warzyw?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o przetworach warzywnych, znajdziesz na artmankiszonki.pl.

Warzywa kiszone są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to przede wszystkim słowiański specjał, sporadycznie przyrządzany w pozostałych rejonach świata. Tymczasem domowe kiszonki popularne są nie tylko w Europie, ale także w Azji oraz w obu Amerykach.

Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe produkty na naszym stole

Historycy potwierdzili, iż metoda konserwowania pokarmów przez ich przechowywanie w solance, w soli lub w zlewie z octu, znana jest ludziom od ponad czterech tysiące lat. Ta metoda przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niskie pH zawiesiny, w której jest ono zanurzone, utrudnia namnażanie się bakterii gnilnych. Kilka wieków wstecz była to perfekcyjna metoda, by zwiększyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, warzyw oraz ryb nawet o kilkanaście tygodni. W związku z tym pojawił się obyczaj preparowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszonki od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest prawdą. Mają one między innymi sporo witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z grochu bądź owsa.

Smak kwaszonek warzywnych różni się w poszczególnych rejonach świata

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany właściwie na wszystkich kontynentach, także w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Lecz ogórki kwaszone są tam bodajże wyjątkowo lubianym składnikiem hamburgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, których używa się do przyrządzania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. cebulę, bakłażany oraz owoce (np. cytryny).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, nadając im chrupkość i kwasowość. Kwaszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się fundamentem bądź ważnym dodatkiem do setek przepisów lokalnych. Trzeba pamiętać, iż smak kiszonych przetworów bywa inny w oddalonych od siebie krajach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Stąd ogórek przygotowany według standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w USA.

Nasze dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]