Usługi budowlane

Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Dowiedz się, gdzie nabyć sklejkę Peri

Deski szalunkowe to kluczowy element konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować obiekty z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były drogie, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Dlatego dziś używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]