Usługi budowlane

Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź https://abcszalunki.pl/wynajem/

Szalunki to to konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą zazwyczaj robi się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które wykonana z drewna odznaczającego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje wymagany kształt. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są także specjalne dźwigary i podpory. Często zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w dźwigary, mocowania, a także sklejkę.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]