badania psychologiczne kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko Biała
Usługi

Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, bardzo często bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego się bać. Komplet badań składa się z testów osobowościowych, testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Określają m.in: ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista sięga po wirometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni jedynie pamiętać, by wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D oraz D+E. Przejść muszą je również osoby, które chcą wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych oraz kierowców taksówek. Warto podkreślić, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im tylko raz.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]