Usługi

Co mają na celu badania operatorów?

Na www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/ zlecisz badania operatorów Bielsko

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Obowiązek taki przepisy nakładają także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są niezbędne?

Ustawa precyzyjnie określa, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, kłopotami ze wzrokiem bądź nie dość szybką reakcją. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i z tego powodu wykonywanie tego rodzaju badań jest tak istotne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a także zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, stosowana jest też specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Zwykle są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]