Ochrona zdrowia Usługi

Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.