Usługi

Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Poznaj więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko na www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują także zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma rzetelność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie w stanie w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do widzenia steroskopowego, koncentracji uwagi oraz oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może wykonać jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić prawo do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]