Usługi Usługi budowlane

Osuszanie po zalaniu zleć ekipie specjalistów

Nawet jeśli budynek stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, niewykluczone jest ryzyko, że z czasem mury będzie penetrować wilgoć. Może się to wydarzyć również nagle z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a czasem pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w rezultacie uszkodzonej lub błędnie wykonanej hydroizolacji murów.

Osuszanie murów – najpierw ustalenie przyczyn

Zawilgocenie murów nie znaczy od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności trzeba rozpocząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, łazienki i kuchnie pojawiająca się na murach pleśń jest częściej rezultatem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz mury budynków lub gdy zdarzyło się podtopienie na skutek powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Różne metody osuszania ścian

Specjaliści, którzy posiadają obszerne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoje działania od diagnozy przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Stanowi to bazę do wskazania odpowiednich sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki puchną i wykruszają się, a na murach pojawiają się plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się w górę – niekiedy nawet na parę metrów. Zdarza się to nierzadko, szczególnie w starych budynkach, aczkolwiek można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która przystopuje unoszenie się wody ku górze. Kolejnym krokiem, oczywiście po właściwym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie murów wymaga niekiedy odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej bądź papy termozgrzewalnej, a następnie nałożenie izolacji pionowej elastycznej lub mineralnej. W szeregu przypadków konieczne będzie również odnowienie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych elementów budynków, jak dylatacje, ściany żelbetowe oraz stropy żelbetowe.